مقالات جراحی و زیبایی (لطفا نظرات خود را در مورد مطالب انتهای آن کامنت کنید ).

مراقب غذایی بعد از عمل بینی

مراقبت غذایی بعد عمل بینی

توسط: | برچسب ها: | دیدگاه ها: 0 | اردیبهشت 17ام, 1395

تغزیه بعد از عمل بینی به چه صورت می باشد ؟

آیا خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی بینی مشکل ساز می شود؟

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی به چه صورت می باشد؟

رابطه زناشویی (فعالیت جنسی) بعد از عمل بینی انجام شود یا خیر؟

این دسته سوالات مهمی است که بعد از عمل دماغ باید به آن ها پاسخ داده شود.

تغزیه بعد از عمل جراحی بینی

بسیاری از عزیزانی که به فکر جراحی بینی هستند این سوال برایشان پیش آمده که بیمارانی که عمل جراحی دماغ را انجام می دهند باید چه نوع رژیم غذایی را رعایت کنند تا سریع تر به بهبودی کامل برسند و یا طول مدت درمان کاهش داشته باشد. قطعا نقش تغذیه مناسب برای بیماران و کسانی که قصد انجام هر نوع عمل جراحی را دارند بر هیچکس پوشیده نیست و میزان بهبودی زخم ها و طول مدت بستری و حتی عوارض بعد از عمل هم با تغذیه رابطه مستقیم دارد و اگر رژیم غذایی مناسبی داشته باشیم قطعا مدت زمان بهبودی به حداقل میرسد.خب حالا بریم سراغ باید ها و نباید های غذایی قبل و بعد از جراحی بینی.

مراقب غذایی بعد از عمل بینی

کسانی که زیر تیغ جراحی میروند قبل از عمل باید تغذیه مناسبی داشته باشند یعنی از نظر جذب کربوهیدرات ها و پروتئین ها وضعیت مناسبی داشته باشند چون در هنگام عمل استرس به میزان قابل توجه ای بالا میرود و میزان ازت بدن و دفع پروتئین از طریق ادرار و مدفوع بیشتر از دریافت پروتئین و کربوهیدارت است و این امر در بازه زمانی بلند مدت باعث به خطر افتادن سلامت بیمار میشود. بنابراین خوردن انواع مواد غذایی از جمله گوشت سفید مانند انواع ماهی و مرغ و گوشت قرمز که حاوی پروتئین میباشند به بیماران توصیه میشود. خب بعد از اینکه کار عمل بینی تمام شد در همان لحظات اول اکثر پزشکان آب هلو تازه را پیشنهاد میدهند که به بیمار داده بشود. سه الی چهار روز اول از غذاهای آبکی مثل انواع سوپ،آب قلم, آب ماهیچه  میل کنید و تا حد امکان از نوشیدنی هایی مثل آبمیوه تازه بنوشید. از خوردن نوشیدنی ها با نی اجتناب کنید زیرا نیروی ناشی از مکیدن به بینی شما فشار می آورد و باعث ایجاد درد و تورم میشود.

ورم و کبودی دور چشم بعد از عمل جراحی

کبودی دور چشم ها و اطراف بینی بعد از عمل کاملا طبیعی بوده و در اثر نشت خون از مویرگ ها در زیر پوست اتفاق می افتد. ضمن اینکه آب کرفس و آب آلوئورا بیشترین تاثیر را در کاهش کبودی زیر چشم و اطراف بینی را دارند فراموش نکنید که فقط از آب میوه تازه استفاده کنید خوردن آبمیوه های پاکتی مانده توصیه نمیشود .

ورم دورچشم بعد از جراحی بینی

برای کمتر شدن کبودی از کمپرس یخ استفاد کنید به این صورت که کمپرس یخ را به مدت ده دقیقه روی چشم ها و پیشانی بگذارید و این کار را هر روز انجام دهید. البته این روش برای زمانی هست که تاندونت داخل بینی شما قرار دارد بعد از درآوردن تاندونت ها از داخل بینی میتوانید از کمپرس گرم برای کاهش میزان کبودی استفاده کنید. اگر دچار کاهش فشار خون شدید میتوانید آب کرفس را با آب ناناس مخلوط کنید و بخورید. سعی کنید غذاهایی که میل کنید مقدار نمک در آنها بسیار کم باشد و از خوردن نمک پرهیز کنید زیرا نمک باعث افزایش ورم میشود. بعد ازگذراندن هفته اول میتوانید غذاهای جویدنی استفاده کنید مثل گوشت نرم پخته شده و غذاهای مشابه آن. خوردن غذاها و میوه های سفت اصلا در هفته های اول توصیه نمیشود چون فشار اوردن فک برای جویدن این غذاها باعث ایجاد انحراف بینی و نامیزان بودن سوراخ بینی میشود که عوارض ناشی از آن بسیار خطرناک است و ممکن است کار به عمل های مجدد برسد. از هفته سوم به بعد هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد و میتوانید با رعایت رژیم غذایی و احتیاط از همه مواد خوراکی برای خوردن استفاده کنید از خوردن غذاهای عجیب و غریب که توسط افراد مختلف و یا حتی سایت های اینترنتی که به شما پیشنهاد میشود دوری کنید زیرا ممکن است این افراد و سایت ها اطلاعات کافی در این زمینه نداشته باشند،رژیم غذایی معمولی که همیشه داشته اید را رعایت کنید.

خمیازه و عطسه بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی خمیازه را به آرامی انجام دهید سعی کنید عطسه را با دهان باز انجام دهید موارد زیر سریعا بررسی شود:

خمیازه و عطسه بعد از عمل جراحی بینی

  • اگر به موردی حساسیت دارید آن را برطرف کنید مانند نور شدید یا یک نوه غدا سعی کنید عوامل را شناسایی و حذف کنید،میتوانید از داروهای ضد حساسیت استفاده کنید زیرا خمیازه و عطسه بعد عمل غیر ارادی است و مانند فین کردن دماغ نیست.
  • دستمال و عوامل دیگر مانند دست و پیراهن را هنگام عطسه جلوی بینی قرار ندهید.

 

خیلی روی این موارد غیر  ارادی حساس نباشید قرار نیست با یک عطسه بینی فرم خود را تغییر دهد که این خود به کیفیت عمل بینی هم بستگی دارد.

 

         رابطه جنسی بعد از عمل بینی

 در مورد رابطه جنسی (زناشویی) بعد از جراحی بینی توصیه شده است تا 14 روز بعد از جراحی خود داری شود و بعد از این مدت نیز از حالت ها یا   پوزیشن هایی که موجب فشار به بینی می شود مانند دمر خودداری شود زیرا موجب تورم بینی میشود.

نکته : رابطه جنسی بعد از عمل بینی گوشتی تا 4 هفته نباید انجام شود زیرا نوک بینی را شدیدا مورد تاثیر قرار می دهد.

یه مورد کلی وجود دارد و اینکه رابطه جنسی موجب افزایش ضربان قلب می شود پس گردش خون زیاد شده و فشار به صورت افزایش پیدا میکند به همین خاطر از فعالیت هایی با گردش خون بالا قبل از 2 هفته باید خودداری شود که رابطه زناشویی هم جز همین موارد می باشد.

 

 

مطالعه بفرمایید

عمل زیبایی واژینوپلاستی عمل زیبایی واژینوپلاستی چیست و چه کسانی به آن نیاز دارند در مطلب قبلی در مورد  عمل لابیاپلاستی صحبت کردیم در این مطلب عمل زیبایی واژینولاستی را بررسی...
جراحی بینی گوشتی در عمل جراحی بینی گوشی پوست ضخیم و غضروف ظریفی دارند. از آن جایی که روش های قدیمی اغلب برای این نوع عمل بی فایده هستند کم تر مورد استفاده قرار می گیرن...
دارو های بعد از عمل بینی ویدیو دارو های مصرفی بعد از عمل بینی در مورد مصرف داروهای جراحی بینی هر دکتر نسخه خود را دارد اما ما در این مطلب سعی در راهنمایی هرچه بهتر شما ...
اطلاعات کامل در مورد جراحی بینی در ایران به همراه ... جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟ هزینه های عمل بینی چقدر است؟ میخواهیم در این مطلب علاوه بر پاسخ به سوالات مطرح شده پیرامون قیمت جراحی بینی اطلاعا...

ارسال پاسخ